تبلیغات
وارث - واکنش شخصیت های سیاسی و مذهبی به هتک حرمت مراسم بزرگداشت امام خمینی(س)-1

واکنش شخصیت های سیاسی و مذهبی به هتک حرمت مراسم بزرگداشت امام خمینی(س)-1

شنبه 6 شهریور 1389 08:25 ق.ظ

نویسنده : وارث
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران
حرمت شکنی دل آزار ظهر روز 14 خرداد، جان انبوه علاقمندان به خمینی کبیر را آزرد. شخصیت های مذهبی،‌سیاسی و فرهنگی بالاتفاق این هتک حرمت را محکوم کرده و خواستار رسیدگی قضایی به رفتار زشت جمعیتی اندک در آن روز شدند.
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران – حرمت شکنی دل آزار ظهر روز 14 خرداد، جان انبوه علاقمندان به خمینی کبیر را آزرد. شخصیت های مذهبی،‌سیاسی و فرهنگی بالاتفاق این هتک حرمت را محکوم کرده و خواستار رسیدگی قضایی به رفتار زشت جمعیتی اندک شدند. آنچه می آید گزیده ای از این اظهارنظرها است. شایان ذکر است، در بخش های دیگر، اظهار نظر دیگر دوستداران بیت امام درج خواهد شد.

 


یک مرجع تقلید گفت: باید افراطیون را محکوم کرد


 


آیت‌الله بیات زنجانی در نامه‌ای به یادگار امام حضرت حجت الاسلام و المسلیمن سیدحسن خمینی نوشت: هتک حرمت سازمان‌یافته دیروز، تداعی‌گر افراطیونی بود که در صدر اسلام شعار حسبنا کتاب الله سر می‌دادند


 


بسم اللّه الرّحمن الرّحیم


برادر فاضل و ارجمندم حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج سید حسن خمینی- دامت إفاضاته


 


سلام علیکم


 


بسیار متأسفم که در سالروز وفات جانسوز امام خمینی(رحمت الله علیه) شاهد هتک حرمت یادگار آن پیر فرزانه از سوی عده‌ای محدود و سازمان یافته بودیم که تداعی‌گر تندروی‌های افراطیونی بود که در صدر اسلام شعار حسبنا کتاب الله سر می‌دادند. این واقعه در امتداد همان خطی است که بارها گفته‌ایم می‌کوشد با تمسک به نام امام و مصالح جمهوری اسلامی، از امام و یاران امام انتقام بگیرد. هادیان واقعۀ امروز حرم امام خمینی(رحمت الله علیه) و همین‌طور کسانی که در برابر این ماجرا سکوت می‌کنند، غافلند از اینکه این آتشی است که اگر آب بر آن نپاشند، شعله‌های مُفرط آن به زودی دامان خود آنان را هم خواهد گرفت و تر و خشک را با هم خواهد سوزاند.


 


یادگار عزیز امام عزیز! اینجانب به سهم خود برائت می‌جویم از ناآگاهان بی جیره و مواجبی که غافلانه خود را در برابر امام و حاملان اندیشه‌های او قرار داده‌اند و برائت می‌جویم از هادیان این واقعه که حقیقتاً به رغم مدعیات وافرشان، از خط امام و اندیشه‌های اساسی جمهوری اسلامی دور افتاده‌اند. آنکس که راه امام را می‌شناسد به خوبی می‌داند که راه او، راه تعادل و توازن است و باید افراطیون را محکوم کرد و آنها را متذکّر شد. امام عزیز ما با تأسّی از امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب(علیه السلام) همانقدر از جاهلان مقدس مآب نگرانی داشت که از عالمان متهتّک بیمناک بود. خداوند همۀ ما را از پرده‌دری در پیشگاه خود و خلقش محفوظ بدارد و رشحات نفس مطمئنۀ امام را در شما وارث خلف آن حضرت زنده بدارد.


 


«و تِلکَ الأیّامُ نُداوِلُها بَینَ النّاسِ و لِیَعلَمَ اللهُ الّذینَ آمَنوا و یَتَّخِذَ مِنکُم شُهداءَ والله لا یُحِبُّ الظّالِمینَ» (آل عمران، 140)


 


والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته


قم، اسدالله بیات زنجانی


14خرداد89


 


بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت هتک حریم امام خمینی(ره) و یادگار ایشان
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم طی بیانیه ای هتک حریم امام خمینی (ره) و بیت ایشان را محکوم کرد.به گزارش سایت رسمی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:بسم الله الرحمن الرحیمواتقوا فتنه لا تصبن الذین ظلموا منکم خاصهچهاردهم و پانزدهم خرداد یادآور طلوع و غروب خورشید درخشانی است که به حیات معاصر اسلام و ایران روشنی بخشید و فصلی تازه را در دفتر تاریخ بلند این مرز و بوم رقم زد. ملت قدرشناس ایران سالهاست که در حیات و حضور خمینی کبیر (قدس سره) با همراهی و پشتیبانی و جانفشانی با فرمان او و در غیاب او با استواری بر آرمانها و تکریم یادگاران او قدردان آن بزرگمرد بوده و حرمت او را پاس داشته اند.بزرگداشت سالگرد وفات آن امام راحل در روز چهاردهم خرداد ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه صحنه ی بهت آور و دردناکی را پیش روی مردم سوگوار قرار داد. هر چند خشونت و پرده دری و فتنه انگیزی متاسفانه سابقه ای تلخ در سالهای اخیر از خود بر جای گذاشته است، به تدریج دامنه ی آن گسترده تر می شود و حریمهای محترم را مخدوش می کند. دیروز در حسینیه ی جماران، پایگاه نور افشانی آن رهبر فقید، و در شب عاشورای حسینی، سخنرانی فرزند معنوی امام و محبوب ترین رئیس جمهور ایران بر هم زده می شود و امروز در سالگرد وفات امام راحل و در کنار مضجع او سخنرانی فرزند گرامی ایشان، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی قطع گردیده و نیمه تمام گذاشته می شود. رفتار معدود افراد تحریک شده و بی خبر که هرگز از امام خمینی و انقلاب ایشان چیزی نمی دانند و در سن و سالی نیستند که از حقایق تاریخ انقلاب اطلاعی داشته باشند قابل فهم است. چرا که آنان بنیانگذار این نهضت را از طریق معرفی مشوش و تیره و تار دستگاه های رسمی تبلیغاتی می شناسند. تعجب و دریغ از سکوت حاضرانی است که موج هوچی گری و غوغا سالاری و فتنه انگیزی را می بینند و واکنشی نشان نمی دهند. این موج امروز به حریم امام رسیده است و به اشکال کوناگون مدتی است آرمانها و اندیشه های او را نیز در بر گرفته است و بیش از همه گرامی ترین یادگار او جمهوری اسلامی را نیز تهدید می کند. همه باید به هوش باشیم که روند تدریجی مصادره و تحریف نهضت امام خمینی (ره) به بیراهه و کژراهه خواهد انجامید. هر چند مهمترین نگرانی و دل مشغولی امروز یاران امام و انقلاب مخاطراتی است که جمهوری اسلامی را تهدید می کند، از یاد نمی بریم که احترام و کرامت افراد در خاندان و متعاقبان آنان پاس داشته می شود.مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن محکوم نمودن هتک حریم امام راحل و اهل بیت محترم آن حضرت، نسبت به تعرض گسترده به یاران و همراهان آن امام بزرگوار و همراهان و اندیشه ها و آرمانهای ایشان هشدار می دهد. از یاد نبریم که نهضت گرامی پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم را چگونه به بیراهه کشاندند و با یاران و اهل بیت او چه کردند و با گذشت نیم قرن کار به جایی رسید که فرزند گرامی او حسین ابن علی را به اسم حمایت از دین و با شعار تقریب به خداوند مظلومانه به شهادت رساندند. فانا لله و انا الیه راجعون.
امیدواریم با هوشیاری ملت رشید ایران و اقدام به موقع یاران امام و انقلاب از این پس شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.


 


 


محمدرضاتابش: اگر نمی‌توانند این جمعیت محدود را کنترل کنند؛ حداقل در مقام عذرخواهی برآیند


عضو فراکسیون خط امام در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم پاسخگویی مسوولان امر به این هتک حرمت‌ها، متذکر شد: حتی اگر نمی‌توانند این جمعیت محدود را که حرمت حرم امام(ره) را نگه نمی‌دارند، کنترل کنند؛ حداقل در مقام عذرخواهی برآیند. کما اینکه هلموت کهل رئیس‌جمهور آلمان پس از بازدیدی که از افغانستان داشت، به خاطر اظهاراتش در این کشور که منجر به نارضایتی افکار عمومی ملتش شده بود، از اظهاراتش عذرخواهی و از مقامش کناره‌گیری کرد. ما که مدعی هستیم در کشورهای غربی اخلاق رعایت نمی‌شود، چطور باید شاهد چنین رویکردهایی در جهان غرب باشیم اما در داخل کشور خودمان آموزه‌های اخلاقی و دینی دال بر رعایت حفظ حرمت بزرگان، با این قبیل رفتارها به ثمن بخس به حراج گذاشته شود و هیچ‌کس هیچ مسوولیتی برعهده نگیرد.


 


خباز: اهانت‌کنندگان به یادگار امام هرچه سریع‌تر دستگیر شوند


عضو فراکسیون خط امام در مجلس شورای اسلامی گفت: چنانچه که این روش ناپسند در کشور نهادینه شود، بر هیچ‌کس رحم نخواهند کرد. همانطور که یادگار امام در کنار بارگاه ملکوتی‌شان و در کنار شاگردان امام (ره) مورد اهانت قرار می‌گیرد، دیگر جای اطمینان برای هیچ‌کس وجود نخواهد داشت و این بزرگ‌ترین خطری است که ایران را تهدید می‌کند.


خباز تاکید کرد: قوه قضاییه باید با تصاویر موجود از این افراد، آنها را سریعا تحت تعقیب قرار دهد و اگر بی‌احترامی به قانون و ارزش‌ها مهم است، قوه قضائیه باید به وظیفه خود عمل کند و از این سنت که شاید همه ارزش‌های انقلاب را مورد هجمه قرار دهد، جلوگیری کند.


وی افزود: در صورتی که با این پدیده برخورد جدی نشود، دیگر کسی نخواهد توانست در کشور ابراز عقیده کند و آزادی بیان و اندیشه برای همگان محدود خواهد شد. محدودیت‌ها در بزرگداشت ایام ‌اللهی همچون ارتحال امام(ره) فرصت را برای محدود کردن سایر ارزش‌ها نیز فراهم خواهد کرد.


 


 


مجید انصاری: آنچه دیروز اتفاق افتاد یادآور منطق کفار جاهلی در برخورد با پیامبر اکرم بود


عضو مجمع روحانیون مبارز از مقامات و دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی خواست تا جلوی این هتک حرمت‌ها که به اصول انقلاب نزدیک شده است، بایستند.


انصاری گفت: چرا در سالی که شعار مراسم سالگرد امام به عنوان ”وحدت“ انتخاب شده بود، آقایان این اقدام تفرقه‌آمیزی را انجام دادند؟ اگر این شیوه رایج شود، پس از این در هر مراسمی که حضار سخنان خطیب را نمی‌پسندند، تشنج‌آفرینی می‌کنند و موجی از تشنج می‌تواند کشور را در بر بگیرد. این برخلاف مسائل ملی است و لذا از همه دستگاه‌های ذیربط می‌خواهم با این جریان ضدانقلاب برخورد کنند؛ به خصوص اینکه وقایع مذکور در نماز جمعه که فلسفه آن گسترش همبستگی و اتحاد میان مسلمین است رخ داد و اگر سخنران پیش از خطبه‌ها مورد توهین قرار گیرد کدام نمازجمعه در امان می‌ماند؟


وی با اشاره به اینکه دیروز مقام معظم رهبری امامت جمعه مراسم سالگرد ارتحال امام(‹ه) را برعهده داشتند، اخلال در سخنان یادگار امام را در حقیقت توهین به نمازجمعه‌ای خواند که ایشان امامت آن را برعهده داشتند. چرا که به این ترتیب به امام(ره)، حرم و خانواده ایشان و جایگاه نماز جمعه و خطیب آن توهین صورت گرفت.


عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: تمام شخصیت‌هایی که در ردیف جلوی مراسم دیروز نشسته بودند، از شدت ناراحتی سرشان را پایین انداخته بودند، زیرا هیچ ضدانقلابی نمی‌تواند این کار را در چنین مکانی انجام دهد.


 


 


حدادعادل: موضع ما همان موضع رهبری مبنی بر تفقد ایشان است


رئیس مجلس هفتم تاکید کرد که درباره اهانت عده ای در روز سالگرد ارتحال امام (ره) به نوه ایشان ، موضع ما همان موضع رهبری مبنی بر تفقد ایشان است.


غلامعلی حداد عادل در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره ممانعت از سخنرانی حجت الاسلام سید حسن خمینی در مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) اظهار داشت: بهتر است داستان اختلاف ها را ادامه ندهیم و شکوه حضور مردم را قدر بدانیم.


وی افزود: همگی باید سخنان رهبری را مد نظر قرار دهیم و موضع خودمان را بر اساس موضع ایشان تنظیم کنیم.


رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه هیچ کس از تفرقه خوشحال نیست، تصریح کرد: باید حول محور وحدت حرکت کرده و در این رابطه به سخنان رهبر معظم انقلاب توجه کرد.


 


داریوش قنبری: بر مجموع نظام واجب است با این افراطی‌گری‌ها برخورد کند


نماینده اصلاح‌طلب ایلام با بیان اینکه این رفتارها هیچ سنخیتی با خط و راه امام ندارد و قابل قبول نیست، تصریح کرد:« کسانی که چنین ادعایی را دارند در عمل دچار تعارضند و در حالی که برای بزرگداشت امام آمده‌اند به این شیوه با یادگار امام برخورد می‌کنند.»


قنبری با بیان اینکه سردسته این افراد و عوامل این حرکات باید شناسایی و با آنها برخورد شود، گفت:«بیم آن می‌رود که اگر برخوردی با این افراد صورت نگیرد، هتاکان گستاخ  به خودشان این جرات را بدهند که برای تسویه حساب‌های شخصی با امام، خانواده امام و خط امام مجددا از این رفتار که تبدیل به یک رویه شده است استفاده کنند.»


وی با بیان اینکه مدعیان جدید پیروی از خط امام(ره)  هیچ ارزشی برای اصول انقلاب قائل نیستند، تاکید کرد:« این افراد که زیر پرچم اصواگرایی قرار گرفته‌اند  هیچ ارزشی برای ریشه‌ها و ارزش‌های انقلاب قائل نبوده‌اند.»


 


 


علیخانی: امام(س) گفته بودند که افراد موثر و موجه جامعه مورد حمله قرار می‌گیرند


قدرت‌الله علیخانی با ”بسیار تلخ خواندن حادثه اخلال در سخنرانی یادگار امام(ره)“ اظهار داشت: کسی که در این واقعه مورد اهانت قرار گرفت یادگار و نوه امام(ره) بود و فکر می‌کنم همه علاقه‌مندان به امام از آن آزرده‌خاطر شدند.


علیخانی گفت: بیشتر دوستان ما از قضیه اخلال در سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدحسن خمینی از قبل مطلع بودند و به ایشان گفته بودیم. زیرا هم اعلامیه‌هایی پخش شده بود و هم خبرهای آن رسیده بود اما ایشان پاسخ داد که «هرچه خیر است همان پیش خواهد آمد».


 


شکوری راد: یادگار امام تاوان دلجویی از آسیب دیدگان را می دهد


شکوری راد نوشت: سید حسن خمینی امروز تاوان همراهی با مردم، در درد و رنج یک سال گذشته آنان، را می پردازد. هزینه عدم همراهی با آنان را که می خواستند او را همراه خود داشته باشند تا با مردم گستاخانه تر برخورد کنند. او هزینه و تاوان دلجویی ازآسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات و هزینه دیدار با فرزند شهید بهشتی پس از آزادی از زندان را می پردازد، هزینه تنها نگذاشتن یاران امام را که در یک سال گذشته آماج همه گونه تهمت و افترای ناجوانمردانه ای بوده اند تا حدی که رهبری نیز در سخنان خود هواداران را از بی تقوایی و زیاده روی بیش از حد در این وادی بر حذر داشتند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -